Kicker 46CXA8001T 800W RMS Mono Subwoofer Amplifier
Available quantity 1
product details
specifications
Brand Kicker
MPN 46CXA8001T
Channels Mono
Model 46CXA8001T
RMS Power 800W
Features
The Kicker CXA8001 Mono Subwoofer Amplifier (Model CXA 800.1) delivers a powerful 800W RMS output with a peak power of 1600W, utilizing efficient Class D technology for clean and robust bass performance. Designed for subwoofer applications, this amplifier features variable KickEQm bass boost and is compatible with any source unit, including vehicles with Start-Stop technology. Compact in size with dimensions of approximately 8.25 x 6.88 x 2.38 inches, it is ideal for enhancing your car audio system with deep, punchy bass.
Items included
Kicker CXA8001 Mono Subwoofer Amplifier
Certificate of Power
Original Box
Operating Instructions
Mounting hardware
Condition
This Amplifier is previously owned but appears unused.
The box was sealed but opened to verify the contents and their condition.
All items are clean with NO signs of prior use or wear.
Please see photos for further details.
return Policy
Product Location
BLOOMINGTON 8650 Lyndale Ave South, Bloomington, Minnesota, 55420
Available quantity 1
Store location BLOOMINGTON 8650 Lyndale Ave South, Bloomington, Minnesota, 55420
Recently Viewed
10% OFF product
Kicker DX A250.1 250W Mono Subwoofer Amplifier
30% OFF product
Apple Watch Series 10 A2999 GPS 46mm Smartwatch
15% OFF product
Phoenix Gold 12" 400W RMS Car Subwoofer SX112D2
15% OFF product
Phoenix Gold SX12 Subwoofer 12" Dual 4-Ohm Car Audio
10% OFF product